KOJI TIP SLUŠNOG POMAGALA JE PRAVI ZA MENE?
Slušna pomagala su se znatno razvila tijekom posljednjih 50+ godina. Iako će sva ona pomoći poboljšati kvalitetu vašeg sluha, postoje razlike između svakog tipa. Određivanje koji tip je najbolji za vas na kraju ovisi o osobnim preferencijama izgleda i performansi.
Kako odabrati tip slušnog aparata?
Postoje tri glavna faktora koji igraju ulogu pri odabiru odgovarajućeg tipa slušnog pomagala za vas: gubitak sluha, anatomija uha i vaše specifične potrebe u slušanju.
Gubitak sluha varira od blagog (poteškoće s određenim frekvencijama) do dubokog (teškoća u čujnosti bilo kakvih zvukova). Određeni tipovi slušnih pomagala su prikladniji za određene razine gubitka sluha.
Svako uho je jedinstveno, baš kao naš otisak prsta. Neki tipovi slušnih pomagala mogu bolje odgovarati od drugih, i te specifičnosti su važni faktori pri odabiru vrste uređaja za nošenje.
Potrebe u slušanju nemaju linearnu vezu s pragovima slušne osjetljivosti. To znači da svaka osoba ima svoje potrebe, bez obzira na to kako gubitak sluha izgleda. Stručnjak za slušni sustav treba procijeniti te potrebe kako bi odabrao najprikladnije značajke iz različitih tehnologija slušnih pomagala.
BEHIND-THE-EAR (BTE) SLUŠNI APARATI
PBiCore - BTE
D12 BTE P SandyBrown Rexton
PBiCore - BTR
D12 BTE SP PBlack
PBiCore - BTE
D12 BTE P PSilver Rexton
PBiCore - BTE
D12 BTE SP PGranite
Ovo su tipovi slušnih pomagala o kojima većina ljudi razmišlja kad je riječ o slušnim pomagalima.
Ovi uređaji obuhvaćaju sve električne komponente unutar svog kućišta, koje se nalazi iza uha. Kako bi pojačani zvuk iz BTE uređaja stigao do ušnog kanala, koristi se spojni cijev, koja može biti ili personalizirani čep za uho ili brza montaža s tankom cijevi.
BTE slušna pomagala obično su moćnija od drugih tipova i pokrivaju širi raspon gubitka sluha, od blagog do dubokog. BTE uređaji se lako čiste i rukuju, te obično nude duže trajanje baterije.
RECEIVER-IN-THE-CANAL (RIC) SLUŠNI APARATI
PBiCore - Slim RIC
Slim RIC CosmicBlue RoseGold
PBiCore - RIC Li
BiCORE R-Li PearlWhite
PBiCore - RIC 312
REXTON RIC 312 Beige
PBiCore - RIC 312
REXTON RIC 312 DarkChampagne
Postali su najpopularniji tip slušnih pomagala zbog iznimno fleksibilnog i praktičnog pristajanja.
S obzirom na to da se jedna od električnih komponenata (prijamnik) nalazi u ušnom kanalu, povezana žicom s preostalim komponentama smještenim u malom kućištu iza uha, RIC slušna pomagala obično su manja od BTE uređaja i najbolje rješenje za one koji traže diskretno pristajanje.
Gubitak sluha od blagog do teškog može imati koristi od RIC uređaja, a zahvaljujući različitim opcijama brze montaže za spojnice, može se prilagoditi bez specifičnog čepa za uho.
Zahvaljujući masivnim napretcima u tehnologiji, slušna pomagala mogu biti tako mala da se smještaju izravno unutar uha, bez vanjskih dijelova. Na taj način, ništa neće ometati vaše naočale, mobilni telefon ili način života. Ova slušna pomagala najbolja su za osobe s blagim do umjerenim gubitkom sluha i njihova upotreba može biti ograničena ako je anatomija uha previše uska ili ako vrsta gubitka sluha zahtijeva otvorenu konstrukciju koja ne potpuno zatvara ušni kanal.
ITC slušna pomagala su nešto veća od CIC-a, ali i dalje su diskretna. Svi dijelovi su smješteni u kućištu, što ovaj format čini pogodnim za blagi do umjereni gubitak sluha. Lako se postavljaju, mogu imati bežične funkcionalnosti i duže trajanje baterije.
CIC slušna pomagala imaju mikrofon, zvučnik i sve električne komponente smještene duboko u ušni kanal. Ako nema dovoljno prostora u uhu, ovakvo pristajanje možda nije idealno. Ovi slušni uređaji smještaju se vrlo duboko u ušni kanal i gotovo ih nije vidljivo izvana. Namijenjeni su za pomoć kod blagog do umjerenog gubitka sluha. Prilagođena proizvodnja izrađuje se kako bi odgovarala vrlo jedinstvenoj anatomiji svakog uha.